חיפוש

הפרעות ראייה – מה לעשות כששורפות העיניים ומתחילים לראות מוזר

התחלתם לראות כפול? אם לא חטפת מכה חזקה בראש, כנראה שזה קשור למאמץ מתמשך של העיניים. החיים המודרניים מפגישים את העיניים שלנו עם אתגרים רבים – שעות רבות מול צג מחשב, קריאה מרובה בטלפון או שעה-שעתיים של צפייה בטלוויזיה בסוף היום. כל אלו עלולים לגרום לבעיות שונות בראייה. אז אם אתם מרגישים עייפות, סובלים מראייה מטושטשת או כפולה, מרגישים יובש בעיניים או אי נוחות, סביר שאתם סובלים מתסמונת ראיית מחשב. מהי התסמונת הזו ואיך מטפלים בה? על כך בכתבה הבאה.

 

עבודה מרובה מול מחשב עלולה לגרום לבעיות בעיניים

תסמונת ראיית המחשב (או CVS באנגלית) היא תסמונת הנגרמת מעבודה ממושכת מול צג מחשב. צפייה בצג מחשב דורשת מהעיניים שלנו עבודה מאומצת ותפקוד גבוה. אם תנאי העבודה לא אידיאלים או שישנן בעיות ראייה מוקדמות (אותן ניתן לבדוק באמצעות https://www.optica-carmit.co.il מאמץ מתמשך של העיניים עלול להחמיר אותן.

 

השפעת הצפייה בצג המחשב על הראייה

הסיבה לבעיות עיניים עקב צפייה מרובה בצג המחשב נעוצה במאפיינים של המידע המופיע על צג המחשב אשר שונה לאופן בו מידע ויז׳ואלי מוצג במציאות. במחשב, אותיות ותמונות מורכבות מפיקסלים, כלומר נקודות קטנות בעלות צבע אחד. האופן בו הפיקסלים מוארים במסך גורם לקצות שלהם להיות מעט מטושטשים ובכך מקשה על העיניים להתמקד בדימוי המוצג. בנוסף לכך, הקרבה של המחשב לעיניים וצפיה ממושכת בו, גורמים לנעילה של מערכת המיקוד של העיניים במוקד קרוב. התופעה הזו נקראת Accommodative Spasms והיא גורמת לקושי בהתמקדות בעצמים מרוחקים ובכך בעצם לקוצר ראיה. ככל שהעיניים מתמקדות יותר זמן בעצמים קרובים כך גדל הסיכוי שמערכת ההתמקדות תינעל ויגבר הקושי להתמקד בעצמים מרוחקים.

 

אז איך מתמודדים עם תסמונת ראיית מחשב?

ראשית, חשוב לדאוג לסביבת עבודה אשר אינה מקשה על פעילות העין. מסך המחשב פולט אור רב ועל כן, יש לאזן את האור בחדר על ידי הפחתתו. בנוסף מומלץ, אם אפשר, לשבת כאשר הגב מופנה אל החלון. כמו כן, ניתן להיעזר במשקפיים מיוחדים בעלי פילטר כחול המחדדים את הדימוי על צג המחשב. יתר על כן, חשוב לוודא שהתמונה במסך לא מרצדת ואם כן יש לפתור את הבעיה במסך המחשב. בנוסף, חשוב גם לוודא שהמרחק בין המחשב לעיניים אינו קרוב מדי או רחוק מדי. המרחק המומלץ הוא 50 עד 70 סנטימטר כתלות במצב העיניים. אם נראה שקיים מאמץ בצפייה אשר משפיע על תנוחות הגוף על מנת לשפר את הראיה יש להתאים את המרחק מחדש כך שלא יפגע במנח גוף תקין. אם המסך אינו ברור במרחק של 50 סנטימטרים, יש לפנות לבדיקת ראיה. בנוסף, עדיף למקם את מסך המחשב כך שהמבט יופנה מעט מטה על מנת לצפות בו. כמו כן, חשוב לשמור על לחות העיניים בעת עבודה מול מחשב. ניתן להשתמש בתמיסות מיוחדת לצורך כך או לבצע תרגילים הכוללים מצמוצים רצופים אחת לכמה דקות.

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא