חיפוש

לא רק למלכים – כיצד עושים כתר בשיניים?

כתר בשיניים הוא השלמה מעולה למי ששבר שן, עבר טיפול שורש או פשוט רוצה לשדרג את החיוך. כתר הוא חלק מסדרת וסוגי טיפולים של שחזור שיניים בדרך כללל לאחר חבלה או בעקבות מחלת העששת וברוב המקרים לאחר טיפול שורש שבמהלכו מוסר חלק מכותרת השן.

 

מהו כתר?

הכתר למעשה מחליף את כותרת השן – שהיא החלק שנראה לעין בחלל הפה. הכתר מותאם באופן אישי לכל שן על פי חלל הפה והשיניים הסמוכות לשן המטופלת. רופא שיניים ברעננה מסביר לנו כי בעבר כתרים היו מיוצרים ממתכת בלבד אך כיום רוב הכתרים מיוצרים משתי שכבות – שכבה פנימית חזרה ועמידה של מתכת ושכבה חיצונית שעל פי רוב מחרסינה שמזכירה בהרכב והצבע את השן המקורית. קיימת אופציה נוספת לכתר מחומרים קרמיים בלבד ללא מתכת שיתרונם באסתטיקה גבוהה שמזכירה את השן בצבע ובמרקם בצורה הטובה ביותר.

 

סוגי טיפולי כתר שונים:

  1. כתרים לאחר טיפול שורש – טיפול שיבוצע במקרים של הרס השן בעקבות מחלת העששת, טיפול שורש יגרום להסרה של כותרת השן לצורך נקיון של התעלות ולכן לאחר מכן מרוב המקרין יתקינו מבנה משלים לחלק הפנימי של הכותרת החסרה ומעליו את הכתר הזמני, בתקופה בה המטופל ירכיב את הכתר הזמני הכתר הקבוע יהיה בעבודה ויותקן בצורה סופית לאחר מספר שבועות בדרך כלל.
  2. ציפוי חרסינה על השן – מעין השלמה לשן שעוטפת אותה מהצד הפונה לחזית הפה. מדוברת בשכבה דקה של חרסינה לציפוי השן. טיפול זה נועד לשיניים שהמראה שלהם השתנה במובנים של צבע, שברים, חבלות קטנות או שיניים קצרות. טיפול זה הוא אסתטי בלבד לשיפור החיוך.
  3. התקנת כתרין על גבי שתלים או גשר – כתר יכול להיות מותקן גם על גביי שתל לצורך שיקום של שיניים אבודות. במקרה כזה השלב הראשון יהיו התקנת השתל שהוא מעין בורג פלטינה שמוחדר אל הלסת ומחליף באופן קבוע את שורש השן. מעליו יותקן כתר זמני ובסיום תקופת הקליטה יוחלפו בכתרים קבועים.
  4. כתרים מזירקוניה – זירקוניה היא חומר טבעי שדומה בחוזקתה למתכת, ברפואת השיניים היא משמעת תחליף טבעי למתכת והיא מגיעה בצבעים שקוף או לבן. הזירקוניה מאפשרת ייצור של כתרים אסתטיים ובנוסף אינם נדרשים לבסיס מתכת כיוון שהיא חזקה בפני עצמה.

 

הרדמה וכאבים

הטיפול בכתר אינו כואב בדרך כלל אם הוא מבוצע ללא טיפולים נוספים באותה העת ולכן ייתכן כי יספיק למרוח חומר מאלחש על אזור הטיפול בלבד, ניתן לבצע אותו גם בהרדמה מקומית. לאחר הטיפול לא ניתן לאכול ולשתות למשך שעה אחת בלבד ולאחר מכן ניתן לחזור לחיים כרגיל.

 

לסיכום

התקנת כתרים הם דרך מקובלת ביותר להשלמת טיפולים כירורגיים הוא שיפור מראה השיניים שלכם לאחר חבלה או שינויים אחרים, כיום יש כתרים מעולים שמשתלבים עם מראה הפה מבלי שיוכלו להבחין בהבדל בין השיניים.

כתר

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
האם כדאי לעשות ציפוי שיניים
האם כדאי לעשות ציפוי שיניים

ציפוי שיניים הוא מושג שנהיה נפוץ מאוד בשנים האחרונות. טיפולי שיניים נעשו פופולריים יותר ויותר בזכות הטכנולוגיה המתקדמת, ועמם גם ציפוי השיניים שמותיר את השיניים

קרא עוד »