חיפוש

למה חשוב להשתמש בשירותים של פסיכולוגית ילדים?

כיום, גוברת המודעות לצורך ולתועלת בייעוץ פסיכולוגי, ומודעות זו משולבת עם ההבנה של הקשר בין הגוף והנפש של האדם. טיפולים פסיכולוגיים נפרשים על פני קשת רחבה, ופסיכולוגים רבים מתמקצעים בתחומים מסוימים. אחד התחומים היותר מעניינים ומאתגרים – הוא שירותים פסיכולוגיים לילדים ונוער. מדוע חשוב להשתמש בשירותים של פסיכולוגית ילדים?

 

מתי צריך ייעוץ פסיכולוגית ילדים?

בתור הורים, אין זה תמיד פשוט להכיר במצב הדורש טיפול פסיכולוגי עבור ילדינו. יחד עם זאת, זהו תפקידם הבלעדי של ההורים לדאוג לצרכי ילדיהם, בין אם הם חומריים ובין אם הם רגשיים. כל הורה מכיר את "התכשיט" שלו היטב, ולכן ירגיש כשמשהו לא בסדר. במצב כזה, הצעד הראשון יהיה לפנות לרופא הילדים, ולשוחח עמו על המצב. במידה והרופא יחליט שיש צורך – הוא יפנה את הילד לפגישה אצל פסיכולוגית המתמחה בעבודה עם ילדים ונוער.

 

איך לבחור פסיכולוגית ילדים?

השיטה הטובה ביותר לבחירת פסיכולוגית מומלצת, היא כמובן לקבל המלצה ממקור ראשון (חברים, משפחה וכו'). יחד עם זאת, זכרו שהטיפול הפסיכולוגי מושתת על היחסים בין המטפל והמטופל, ולכן אל תהססו להחליף פסיכולוג במידה וזה מרגיש לכם נכון. כשאנו מחפשים פסיכולוגית ילדים, נרצה לבחון את ההסמכה שבידה, גישת הטיפול, תדירות הטיפולים, התשלום, והמקום למעורבות בני המשפחה. מעבר לכך, הזמן יעשה את שלו – ואין ספק שלאחר כמה מפגשים תוכלו להבין האם התהליך יעיל, או שאולי יש להחליף שיטת טיפול או מטפל.

 

שיטות טיפול בפסיכולוגיית ילדים

ישנן שיטות טיפוליות רבות, וגדולתו של פסיכולוג היא היכולת להתאים את השיטה המתאימה למטופל. פסיכולוגים רבים גם מתחילים בשיטה אחת ועוברים לאחרת – ואין בכך פסול. מהן השיטות הנפוצות בעולם פסיכולוגיית הילדים?

 

טיפול פסיכואנליטי

הטיפול הפסיכואנליטי מבוסס על הבנת דפוסי המחשבה המודעים והתת מודעים, המשפיעים על התנהגותנו הנוכחית. לעתים הפסיכואנליזה נוברת בעבר ומגיעה אפילו עד לתקופת הגיל הרך, מתוך הבנה שחלק משורשי הבעיות שאנו חווים כיום – נעוצים באותה תקופה.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

שיטת ה – CBT מבוססת על הבנת דפוסי התנהגות, ואימון המעודד שיפור שלהם בדרך לחיים טובים יותר. טכניקה זו מבוססת על שאלות וחקירה משותפת של המטפל והמטופל, ומבוססת על שיתוף פעולה מלא ביניהם. טיפול ב – CBT הוא יעיל מאוד במצבים של התמכרויות, חרדות, הפרעות אכילה ועוד.

 

טיפול משפחתי

גישת הטיפול המשפחתי היא שונה מהגישות האחרות, כיוון שהיא מערבת גם את בני המשפחה בסשנים הטיפוליים. באופן זה מתקבל גוון טיפולי אחר, וההתמודדות עם הבעיות הקיימות עשויה להיות הרבה יותר יעילה. לעתים נוכחותם של בני המשפחה עלולה לפגוע בטיפול, אך לעתים נוכחותם דווקא תעורר את הילד, ותגרום לתהליך של "הוצאת הכביסה המלוכלכת". תפקידו של פסיכולוג הילדים הוא, כמובן – לבחור את שיטת הטיפול המתאימה ביותר.

ילדה עצובה

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא