חיפוש

רשלנות דנטלית: בחינת סיכונים וסוגיות משפטיות ברפואת שיניים

טיפולי שיניים הם הטיפולים החשובים ביותר עבור רבים – חלקם בשל נזקים, כאבים או מחלות דנטליות, וחלקם בדרך אל החיוך המושלם. החיוך המושלם, מלבד היותו פוטוגני, גם מעיד על שיניים חזקות, בריאות ומוכנות למלא את תפקידן – בלעיסה, בדיבור, בשמירה על צורת הפנים וכמובן, ככרטיס ביקור בוהק.

במקביל לחשיבות הרבה של טיפולי שיניים, הטיפולים הדנטליים הם מסוגי הטיפולים היקרים ביותר. במקרים של חוסר שביעות רצון של המטופל, עלול המקרה להגיע אל אולם בית המשפט.

 

רפואה דנטלית

רפואה דנטלית היא רפואה שעוסקת בטיפול של פגיעות או מחלה בשיניים, בחניכיים ובלסתות. כאבי שיניים נחשבים לכאבים חזקים במיוחד ובשל כך, טיפלו בהם לאורך כל ההיסטוריה. סיבה נוספת לכך היא כמובן החשיבות הרבה של השיניים לתפקוד של לעיסה, של דיבור, של נשימה ושל שמירה על מבנה הפנים ועל המראה האסתטי בזמן דיבור או חיוך.

רפואת השיניים המודרנית אינה דומה למה שנעשה במאות קודמות והיום התחום הדנטלי הוא אחד המתקדמים ביותר וכולל חומרים, מכשירים ושיטות חדשניות לביצוע ניתוחים דנטליים מורכבים ולמרות כל אלה, ישנם עדיין מקרים של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים.

 

רשלנות דנטלית

רפואה דנטלית היא סוג הרפואה היחיד שאינו כלול במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי ולכן, החולים עצמם נאלצים לשלם מחירים גבוהים על טיפולי שיניים. המחיר הגבוה, הטיפולים הכואבים, תופעות הלוואי והחשיבות הרבה של השיניים למראה ולתפקוד, מייצרים ציפייה רבה לתוצאת הטיפול ומצפים שתרגיש טוב, תראה מצוין ותאפשר שימוש.

כאשר המצב שונה, המטופל עלול להיות במפח נפש אבל לא תמיד מדובר ברשלנות – רק כאשר הטיפול שקיבלתם היה מתחת לסטנדרט המקובל והסביר, תהיה לכם עילה לתביעה.

 

סוגיות משפטיות וחובת הזהירות

תביעה שעוסקת ברשלנות דנטלית קשורה בדרך כלל לטיב הטיפול שקיבל המטופל מידי הרופא והצוות שטיפל בו, אבל לעתים גם התנהלות המרפאה יכולה להיות גורם משפיע, אם למשל המטופל לא קיבל את כל המידע אודות מצבו או לא הוזהר בנוגע לסיכונים שבטיפול שהוצע לו.

חובת הזהירות של רופא כלפי המטופל רלוונטית, כמובן, גם ברפואה דנטלית ומשום שמדובר ברפואה שעוסקת לעתים בתחום האסתטי ולא בתחום הבריאותי, חשוב לזכור שגם במקרה כזה חובת הזהירות מוטלת על הרופא המטפל.

 

איך תגן על עצמך

רשלנות רפואית עלולה להיות בעלת השפעות חמורות מאוד אבל במקרה של רשלנות דנטלית, חשוב לזכור שמדובר גם בנזק ממשי ולעתים קבוע לשיניים, גם בהתמודדות עם כאב אקוטי, גם פגיעה אפשרית במראה החיצוני ומכאן פגיעה בדימוי העצמי וגם נזק כלכלי, אם בשל המחיר ששולם על הטיפולים ואם בשל אובדן ימי עבודה.

הדרך היחידה להישמר, ככל האפשר, ממקרים של רשלנות דנטלית היא שמירה קפדנית על בריאות הפה בשגרה, מעקב קבוע אצל רופא מוסמך ומיומן וניקוי תקופתי אצל שיננית. בנוסף, שאלו תמיד על הטיפול שאתם עומדים לקבל, זכותכם לדעת מה עומד לקרות.

רשלנות דנטלית

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא